Porva Veszprém megyében, Zirc közelében, a Bakony festői völgyében fekvő, csendes zsáktelepülés, a nyugalom szigete.
A hajdani pálos monostor helyére építették fel a betelepülő Magyar telepesek a Szentlélek Római katolikus Templomot, amely műemlék.
Porva Borzavár felőli bejáratánál, a Szabadidőpark kedvelt kirándulóhely, de a pár éve, a hajdani pálos halastavak emlékére újraépített tóhoz, és a mellette kialakított rendezvénytérre is érdemes ellátogatni.
Ebben a csodálatos bakonyi környezetben talált otthonra Müller Ádám fafaragó is, aki családjával természet közeli gazdálkodásba kezdett a faluban.
Tradicionális Porvai Magyar receptek
Káposztalé leves
· Bakonyi betyár tarhonya
· Sáfrányos marhahús leves csipetkével
· Bakonyi paradicsomos hús knédlivel
· túrós sütemény
1. Káposztalé leves
Hozzávalók: (6 főre) 1 kg sertéscsont, 1 liter savanyú káposzta lé, ½ l sűrű paradicsom, 4 sárgarépa, 3 petrezselyemgyökér, 1 paradicsom, ½ paprika, ½ karalábé, ½ zellergumó, só, őrölt fekete bors, őrölt paprika, 3 babérlevél, 2 gerezd fokhagyma, 1 vöröshagyma, 2 teáskanál mustármag, 2 teáskanál koriandermag.
Húsgombóchoz: 50 dkg darált sertés lapocka (dagadó), 1 teáskanál só, 1 teáskanál őrölt fekete bors, 3 teáskanál őrölt paprika, 1 csokor medvehagyma, 3 evőkanál rizs, 3 tojás, 2 gerezd fokhagyma. Rántás: étolaj, 3 evőkanál liszt, 2 teáskanál őrölt paprika, 2 dl hideg víz.
A fazékba beletesszük az átmosott csontokat, felöntjük vízzel, adunk hozzá teáskanálnyi sót, és felforraljuk.
Közben megtisztítjuk a zöldségeket. A sárgarépát és petrezselymet karikákra, a karalábét és zellert kockákra vágva készítjük elő. A leves habját leszedjük, majd belepakoljuk a zöldségeket. A vöröshagymát egészben, a fokhagymát felaprítva adjuk hozzá. A mustármagot, koriandert és babérlevelet teatojásba tesszük, hogy könnyebb legyen kivenni. Lassú tűzön főzzük.
Amikor elkészült, hozzáadjuk a káposzta levét, majd újra felforraljuk. A csontokat és a teatojást kiszedjük.
Elkészítjük a levesbetétet. A darált húshoz hozzáadjuk a tojásokat, a rizst, a medvehagymát, a zúzott fokhagymát, és a fűszerekkel alaposan összegyúrjuk. Kicsit pihentetjük, hogy a fűszerek jól átjárják, majd diónyi gombócokat formázunk belőle. Ezeket a levesben kifőzzük. Ezután adjuk hozzá a sűrített paradicsomot.
Következik a rántás. Egy kisebb edényben étolajon halványra pirítjuk a lisztet, rászórjuk az őrölt paprikát, és hideg vízzel felengedjük. A levesbe borítjuk, összeforraljuk vele.
Ezután tálalhatjuk.
Ízlés szerint fogyaszthatjuk tejföllel, kenyérrel.
2. Bakonyi betyár tarhonya
Hozzávalók: (8-10 főre) 70 dkg szarvascomb, 15 dkg füstölt szalonna, 25 dkg füstölt kolbász, 80 dkg burgonya, 30 dkg tarhonya, 1 maréknyi szárított erdei gomba, 2 tv-paprika, 2 paradicsom, 2 gerezd fokhagyma, 1 teáskanál só, 1 kávéskanál őrölt feketebors, 4 babérlevél, 1 púpos evőkanál őrölt paprika.
A szalonnát centis kockákra vágjuk, egy edényben szép színesre sütjük. A húst kisebbekre daraboljuk, és hozzáadjuk. Addig sütjük, amíg kéreg képződik rajta. A vöröshagymákat apróra szeljük, azzal együtt pároljuk tovább. A paprikát és paradicsomot is felvágjuk, és hozzáadjuk. Ízesítjük sóval, őrölt borssal, babérlevéllel, zúzott fokhagymával, összeaprított erdei gombával, és őrölt paprikával. Másfél deci vizet öntünk alá, és fedő alatt bő két órán át főzzük, közben a levét pótolgatjuk.
Közben a kolbászt karikákra, a burgonyát kockákra vágjuk.
Amikor majdnem puhára főtt az ételünk, beletesszük a burgonyát, félpuhára főzzük. Hozzáadjuk a tarhonyát, újra öntünk rá egy kis vizet, és folytonosan kevergetjük, amíg elkészül, majd jöhet a kolbász is. Egyet forralunk rajta, lefedjük, és a tűzről lehúzva állni hagyjuk, hogy a tarhonya magába szívja a szaftot.
Megkóstoljuk, ha szükséges, pótoljuk a fűszereket. Tálaláskor kenyeret és kovászos uborkát kínálunk hozzá.
A betyár tarhonya készíthető sertéshúsból is, akkor rövidebb a főzési idő.
3. Sáfrányos marhahús leves csipetkével
Hozzávalók: (6 főre) 1 kg marhanyak, ½ kg marhacsont, 4 sárgarépa, 2 petrezselyemgyökér, 1 karalábé, 1 zellergumó, 1 paprika, 1 paradicsom, 3 gomba, gyömbér, 1 kávéskanál szerecsendió, egész bors, 1 babérlevél, 1 vöröshagyma,. 3 gerezd fokhagyma, mustármag, csipetnyi sáfrány, só, pár szál zeller-és petrezselyemzöld. Csipetke: 2 tojás, 24 dkg liszt, 1 teáskanál só, kis csokor medvehagyma.
Egy nagyobb fazékba belepakoljuk a húst és a csontokat, felöntjük vízzel, adunk hozzá egy teáskanál sót, és elkezdjük főzni.
Közben megtisztítjuk, és nagyobb darabokra vágjuk a zöldségeket. Amennyiben friss gyömbért használunk, abból is előkészítünk egy karikányi darabot. A fűszerek közül az egész borsot, mustármagot, koriandert és babérlevelet teatojásba rejtjük.
A leves habját leszedjük, majd belepakoljuk a zöldségeket, a teatojást, a zöldeket, és csipetnyi sóval addig főzzük, amíg a hús megpuhul (kb. 3 óra).
Csipetkét készítünk. A hozzávalókból keményebb tésztát gyúrunk, azt elcsipkedjük, és külön lábasban, enyhén sós, kevés étolajjal forralt vízben kifőzzük. Hideg vízben átöblítjük, majd leszűrjük.
Amikor megfőtt a hús, a levest kevés őrölt szerecsendióval és csipetnyi sáfránnyal ízesítjük, ez szép színt ad az ételünknek.
A levesből a húst és a zöldségeket kiszedjük, felkockázzuk, és a csipetkével együtt tálaljuk.
4. Bakonyi paradicsomos hús knédlivel
Hozzávalók: (8-10 főre) 2 kg marha rostélyos, 3 sárgarépa, 2 petrezselyemgyökér, fél zeller, 2 gerezd fokhagyma, 1 vöröshagyma, néhány szál petrezselyem-és zellerzöld, 2 teáskanál só, 30 szem egész bors, 4 babérlevél, 1 paprika, 1 paradicsom. Knédli: 50 dkg liszt, 2 tojás, 1 csokor medvehagyma, 1 gerezd fokhagyma, 1 teáskanál só, víz, 2 evőkanál étolaj. Mártás: ½ kg hámozott paradicsom, 2 fej vöröshagyma, 2 db szegfűgomba, 4 evőkanál paradicsompüré, 3 teáskanál mustár, 1 teáskanál só, 1 kávéskanál őrölt bors, 1 evőkanál 10%-os ecet, 1 púpos teáskanál porcukor, 3 merőkanál húsleves, 3 evőkanál étolaj.
Először húslevest készítünk. Ehhez a rostélyost fazékba tesszük, teáskanálnyi sót dobunk rá, felöntjük vízzel, majd amikor feljön a habja, leszedjük.
A zöldségeket megtisztítjuk, nagyobb darabokra vágva beletesszük a levesbe. Hozzáadjuk a fűszereket is, és kb. három órán át főzzük.
Közben elkészítjük a knédlit. A lisztbe beleütjük a tojásokat, zúzott fokhagymát, teáskanálnyi sót, medvehagymát szórunk bele, és vízzel nokedli tészta sűrűségű anyagot keverünk belőle. Vizet forralunk hozzá. Ebbe két evőkanál segítségével formázzuk a knédliket, és kifőzzük, majd hideg vízben megmerítjük, és kevés olajjal meglocsoljuk.
A mártáshoz a vöröshagymát apróra vágjuk. A paradicsomokat meghámozzuk, és felaprítjuk. Egy serpenyőben két-három evőkanál olajat hevítünk, rászórjuk a vöröshagymát, üvegesre pároljuk benne. Hozzáadjuk a paradicsomot, sózzuk, a szegfűgombát felaprítva tesszük bele, majd ízesítjük borssal, mustárral, ecettel, porcukorral, és paradicsompürével. Végül három merőkanálnyi levessel összeforraljuk.
A levesből a húst kiszedjük, és vékony szeletekre vágjuk.
Tálalásnál első fogásként a levest kis kockákra vágott knédlivel és zöldségekkel kínáljuk.
Második fogásként tesszük az asztalra a felszeletelt húst a paradicsommártással és a knédlivel.
5. túrós sütemény
Hozzávalók: 6 tojás, 50 dkg túró, 7 evőkanál kristálycukor, 8 evőkanál liszt, 1 csomag sütőpor, 1 csomag vaníliás cukor, 1,75 dl tejföl, fél citrom héja, 10 dkg mazsola, kis csokor citromfű. Tálaláshoz: porcukor, eperlekvár, vagy más ízű lekvár. A sütőformához vaj és liszt.
A tojásokat felütjük egy tálba. Összekeverjük a cukorral, vaníliás cukorral. Hozzáadjuk a túrót, a tejfölt, a lisztben elkevert sütőport, a felaprított citromfű levelet, az alaposan megmosott mazsolát, a reszelt citromhéjat.
A sütőformát kivajazzuk, liszttel megszórjuk, és beleborítjuk a túrós masszát.
180 fokra előmelegített sütőben 30-35 percig sütjük. Melegen, és hidegen egyaránt finom.
Tálalásnál porcukorral szórhatjuk a tetejét, kockákra vágjuk, és lekvárt kínálunk hozzá.