Abasáron, a Szent István örökségét továbbvivő Aba Sámuel udvarháza állt, a monda szerint itt is temették el királyunkat. Hazánkban páratlan kincsként megmaradtak a palota maradványai, amelyet a falu központjában ma is meg lehet tekinteni. Alatta húzódik az Aba Sámuel Emlékpince, amely egyben Aba Sámuel feltételezett sírhelye is. Az abasári, sziklába vájt pincesorokon elsősorban a helyi szőlőkre jellemző, kiváló minőségű fehérborokból kóstolhatunk.
A Kapásház a község tájháza, ahol a népművészet, a szőlőművelés, valamint a monostor tárgyi emlékeit őrzik.
Abasáron számos jelentős egyházi érték is található. A központi, római katolikus templom mellett a közeli Sár-hegyen a Szent Anna kápolna, a község kapujában pedig a Szent János kápolna található.
A természet geológiai csodával is megáldotta Abasárt, a zárt, vadasparkban található Kőtengerhez érdemes bejelentkezni egy szervezett túrára.
Műsorunkban abasári üveges tánccal mutatkozik be az Árvalányhaj Hagyományőrző Néptáncegyüttes.
Abasár megér egy kóstolót. Falusi vendéglátóknál, helyi termelőknél friss, természetes ízeket kóstolhatunk sajtokból, lekvárokból, szörpökből, és egyéb házi készítésű finomságból.
Aranyló húsleves tyúkból és sertésből csigatésztával
· Házi kenyér és sajtok
· Sertéspörkölt gancával
· Tökmacok fokhagymás tejföllel
· Szarvassült egresszósszal
· Ribizlis piskóta
1. Aranyló húsleves tyúkból és sertésből csigatésztával.
Hozzávalók: (20 főre) 1 kg csontos sertéstarja, 1 kisebb tyúk (1,5 kg), 3 nagy sárgarépa, 4 petrezselyem, 1 zeller, 1 csokor petrezselyemzöld, 2 vöröshagyma, 1 kis kelkáposzta, 1 karfiol, 1 karalábé, 1 paradicsom, 1 tv-paprika, só, egészbors, őrölt feketebors, őrölt kömény. A tésztához: 50 dkg liszt, 5 tojás, kevés víz.
A zöldségeket megtisztítjuk, megmossuk. A tyúkot nagyobb darabokra felvágjuk. Egy bográcsba (nagyobb fazékba) hideg vizet teszünk, és ebben elkezdjük melegíteni a húsokat.
Közben elkészítjük a tésztát. A tojásokat felütjük, a lisztet rászitáljuk, és az egészet jó kemény tésztává gyúrjuk. Amennyiben szükséges, kevés vizet adhatunk hozzá. Amikor összeállt, deszkán is alaposan átdolgozzuk. Öt részre választva kicipózzuk, negyed órán át letakarva pihentetjük. Vékonyra kisodorjuk, lelisztezve felhajtogatjuk, majd másfél centis darabokra vágjuk. Ezeket kihajtva egymás tetejére helyezzük, és kis négyzetekre daraboljuk. A csigatészta készítő lap és orsó segítségével egyenként kis tésztákat pödrünk belőle. Amikor az egész elkészült, forró, sós vízben kifőzzük.
Közben a leves habját többször is leszedjük, hogy kristálytiszta, átlátszó legyen. A feldarabolt zöldségeket beletesszük, fűszerezzük, és lassú tűzön két-három órán át főzzük.
A megpuhult zöldségeket kiszedjük belőle, a húst is külön tálra tesszük. A levest leszűrjük egy tálba, és csigatésztával együtt kínáljuk.
2. Házi kenyér és sajtok.
Hozzávalók: öreg tészta: borsónyi (0,3 dkg élesztő),16 dkg liszt, csipetnyi só, 1 teáskanál étolaj, víz. 50 dkg liszt, 1 dkg élesztő, 3 dl langyos víz, 2 kávéskanál só, 2 evőkanál étolaj.
A sütés előtti napon a hozzávalókból elkészítjük az öreg tésztát. Ezt szobahőmérsékleten, lefedve, másnapig állni hagyjuk.
A lisztet dagasztótálba borítjuk, hozzáadjuk az öreg tésztát, az élesztőt, az olajat, sót, és apránként annyi langyos vizet, hogy összeálljon a tészta.
Lisztezett deszkán is alaposan átdolgozzuk. Amikor már hólyagos, tálba téve, letakarva egy órán át kelesztjük.
A megszaporodott tésztát lisztezett deszkára borítjuk, kézzel széthúzzuk, két végét középre felhajtjuk, majd a végeire sarkot formázunk. Hosszában feltekerjük és zsírral kikent sütőformába helyezzük. Tetejét késsel bevágjuk, vízzel lekenjük, majd lefedve, előmelegített sütőben megsütjük.
Kézműves sajtokhoz, borkóstolókhoz házi zsírral kenve nagyon finom.
3.Sertéspörkölt gancával.
Hozzávalók: 1,2 kg sertéscomb, 1 evőkanál sertészsír, 1 vöröshagyma, 2 tv-paprika, 1 paradicsom, 1 evőkanál őrölt paprika, 2 teáskanál só, 1 teáskanál fehérbors, 1 dl vörösbor. Ganca: 1 kg krumpli, 25 dkg liszt, só.
A húst kockákra vágjuk, a vöröshagymát, paprikát és paradicsomot felkockázzuk. A bográcsba zsírt teszünk, rátesszük a hagymát, paprikát, paradicsomot, és együtt megpároljuk. Amikor már üveges lett, megszórjuk őrölt paprikával, rátesszük a húst, megsózzuk, szórunk rá fehérborsot. Ezzel együtt kevergetve sütjük, vigyázzunk, hogy le ne égjen. Amikor kiadta a levét, azt pótoljuk még két deci vízzel.
Puhulásig főzzük, majd vörösbort öntünk rá. Ezzel együtt is főzzük, amíg az alkohol elpárolog belőle.
Köretként gancát készítünk hozzá. A krumplit meghámozzuk, felkockázzuk, annyi vizet öntünk rá, hogy ellepje. Sózzuk, és puhára főzzük. A főzővíz nagy részét leöntjük róla, áttörjük, visszaborítjuk a leszűrt levet, majd annyi liszttel keverjük össze, hogy jó sűrű masszát kapjunk. Ezt fakanállal alaposan szuszogósra keverjük. Zsírozott két kanállal gancákat formázunk belőle, amit kikent tepsiben aranyló barnára sütünk.
4. Tökmacok fokhagymás tejföllel.
Hozzávalók: 50 dkg spárgatök, 2 tojás, 6 púpos evőkanál liszt, 1 teáskanál só, 1 kávéskanál őrölt bors, 1 kávéskanál őrölt kömény, 6 gerezd fokhagyma, kis csokor petrezselyem zöldje, 2 dl tejföl, a sütéshez zsír.
Amennyiben zsenge tökünk van, csak megmossuk és lereszeljük, de az öregebbet meg kell hámozni, belsejét kivájni. A petrezselymet és a fokhagymát felaprítjuk.
A tökre rászórjuk a petrezselymet, hozzáadjuk a tojásokat. Liszttel, fűszerekkel, a fokhagyma felével alaposan összekeverjük.
Serpenyőben zsírt hevítünk, ebben evőkanálnyi adagokat vékonyan szétlapítunk, és a mackokat mindkét oldalukon szép színesre sütjük. Amikor elkészült, lecsepegtetjük.
A maradék fokhagymát a tejfölbe tesszük, csipetnyi sóval és őrölt borssal fűszerezzük. Ezzel az öntettel kenjük meg a mackokat.
5. Szarvassült egresszósszal.
Hozzávalók: 1,5 kg szarvasgerinc, só, színes bors, libazsír, 40 dkg sárgarépa, 40 dkg vörös-és lilahagyma, 50 dkg parázsburgonya, 1 ág rozmaring, fél deci olaszrizling. Mártás: 40 dkg piszke, pecsenyelé, fél deci olaszrizling.
A húst a hártyáktól megtisztítjuk. A zöldségeket megpucoljuk, a sárgarépát és a hagymákat félbevágjuk.
Egy tepsi aljába a rozmaring ágra tesszük a húst, frissen aprított színes borssal, sóval fűszerezzük, fél deci bort öntünk alá, mellépakoljuk a zöldségeket, a megmosott, héjas burgonyát. Ezeket is átsózzuk, libazsírral meglocsoljuk. Alufóliával lefedjük az edényünket, és előkészített faszén parázson másfél órán keresztül pároljuk.
Amikor a zöldségek megpuhultak, kiszedjük egy másik tepsibe, a pecsenyeléből öntünk alá keveset, és mindkét edényt fedés nélkül visszatesszük, hogy szép színesre süljenek.
Az egrest megtisztítjuk. Serpenyőben, pecsenyezsíron átforgatjuk, fél deci olaszrizlinggel pároljuk pár percig.
Az elkészült sültet kicsontozzuk, a húst felszeleteljük, salátás tál közepére helyezzük, körbe rakjuk zöldségekkel és az egrest is mellé helyezzük.
6. Ribizlis piskóta
Hozzávalók: 30 dkg liszt, 6 tojás, 30 dkg cukor, 1 sütőpor, 12 evőkanál víz egy evőkanál cukorral elkeverve, 10 dkg ribizli, 2 kávéskanál ecet. A tepsihez zsír és liszt.
A ribizlit megtisztítjuk. A lisztet a sütőporral összekeverjük. A tepsit kizsírozzuk, és liszttel megszórjuk.
A tojásokat szétválasztjuk. A fehérjéket az ecettel kemény habbá verjük, és felhasználásig hűtőszekrényben tartjuk.
Egy tálban a tojások sárgáját a cukorral fehéredésig keverjük. Belekanalazzuk a cukros vizet, majd apránként hozzáadjuk a sütőporos lisztet is.
A felvert hab felével fellazítjuk a tésztát. Óvatos mozdulatokkal belekeverjük a másik részét is. Piskótánkat tepsibe borítjuk, tetejét megszórjuk ribizlivel, és előmelegített sütőben kb. harminc perc alatt megsütjük.
Amikor elkészült kicsit hűlni hagyjuk, utána kockákra vágva kínáljuk.
Ha esetleg kedvet kapott, akkor látogasson el a településre és élvezze vendégszeretetüket és a csodás környezetet.