Belépés
Elfelejtettem a jelszavamat

Magyar recept gyűjtés Nagyrada

2023-06-24

Nagyrada Zala megye déli részén, a Kis-Balaton szomszédságában fekszik.

Neogót római katolikus, Szent István királynak ajánlott temploma Czigler Győző tervei alapján, 1892-re készült el. Építtetője Vaszary Kolos pannonhalmi főapát volt.

A természet és a túrázás szerelmeseinek ajánljuk a helyi Szelemi-hegyet, amely Nagyrada szőlőhegye. Páratlan szépségű kilátás nyílik innét a Kis-Balatonra, és a településre is.

A Kis-Balatont érdemes nem csak madártávlatból, de közelebbről is megcsodálni. Nagy része zárt, de vannak látogatható területek, kerékpárosoknak is kiváló.

Tradícionális Nagyradai receptek: 

 Kis-Balatoni halászlé nagyradai módra

  Bőrkés babfőzelék

Mártogatós paprikás perec

 Kacsamell fasírt

Körtés-diós kelt prósza

1. Kis-Balatoni halászlé nagyradai módra :

Hozzávalók: (20 főre) 6 kg hal (ponty, keszeg, kárász, törpeharcsa), 8 nagy fej vöröshagyma, 6 tv-paprika, 3 evőkanál só, 4 evőkanál füstölt paprika, 5 evőkanál fűszerpaprika.

A megtisztított halakból a ponty fejét az alaplébe tesszük, a többit patkókra felvágjuk, és alaposan besózzuk.

A kisebb halak uszonyait és fejét eltávolítjuk, a többi részük kisebb darabokban megy a bográcsba. A paprikákat kicsumázzuk, majd felkockázzuk. A tisztított vöröshagymát durvára szeleteljük, úgyis szét fog főni a halászlében. Ezeket is beleborítjuk. Felöntjük nyolc liter vízzel, adunk hozzá két evőkanál sót, két evőkanál füstölt paprikát, majd alágyújtunk, és másfél-két órán át főzzük.

Ezután lepasszírozzuk, majd botmixerrel is pürésítjük, hogy krémes állaga legyen.

Egy kisebb lábasban másfél deci meleg étolajban elkeverünk két evőkanál füstölt, és öt evőkanál fűszerpaprikát, ezt a bográcsba visszaöntött alaplében elkeverjük, majd hozzáadjuk a pontyszeleteket is. Forrástól számítva 15 percig főzzük, de ekkor már nem szabad kevergetni, csak rázogatjuk, nehogy széttörjön a hal.

2. Bőrkés babfőzelék :

Hozzávalók: 50 dkg száraz „békahátú” tarkabab, 80 dkg füstölt bőrke, 4 babérlevél, 1 fej fokhagyma, további 2 gerezd fokhagyma, 2 fej vöröshagyma, só, 2 púpos evőkanál sertészsír, 4 evőkanál liszt, 1 teáskanál őrölt paprika.

A babot és a bőrkét is a főzés előtti este hideg vízbe külön-külön beáztatjuk. Másnap a vizet leöntjük, a bőrkét centi szélességű, kisebb csíkokra vágjuk. A bőrkét beletesszük egy fazékba, dobunk rá két babérlevelet, egy egész fej fokhagymát, egy vöröshagymát. A hagymáknak csak a külső héját szedjük le. Felengedjük három liter vízzel, majd fedő alatt másfél óráig főzzük.

A babot egy másik fazékba borítjuk, külön tesszük fel két babérlevéllel, két gerezd megtisztított fokhagymával, 2,5 liter vízzel, teáskanálnyi sóval. Fedő alatt egy óra alatt elkészül. Közben figyeljük, hogy a fazekak tartalma ne fusson ki.

Amikor mindkettő megfőtt, összeborítjuk a főzőlével együtt, de a fokhagymát és vöröshagymát kiszedjük az ételből.

A rántáshoz megtisztítunk és felkockázunk egy vöröshagymát. Zsíron zsemleszínűre pirítjuk a lisztet a vöröshagymával együtt, elkeverjük benne az őrölt paprikát, és azonnal a főzelékbe borítjuk. Besűrítjük vele, átforraljuk, és már tálalhatjuk is. Ízlés szerint bárki tehet bele ecetet.

3. Mártogatós paprikás perec :

Hozzávalók: 60 dkg liszt, 4 dkg élesztő, 4 dl tej, 1 csapott evőkanál cukor, só, 2 evőkanál sertészsír, 1 tojás, 2 evőkanál tejföl. Mártogató: 3 evőkanál sertészsír, 3 teáskanál őrölt paprika, 2-3 dl meleg víz, só.

A tejet meglangyosítjuk, kiveszünk egy kisebb tálkába egy decit. Beleszórjuk a cukrot, rámorzsoljuk az élesztőt, és várunk vele, míg megkel.

Egy tálba kimérjük a lisztet, elkeverjük teáskanálnyi sóval. Beleütünk egy tojást, két evőkanál tejfölt, két „kanálfej” zsírt, majd a megkelt élesztőt. Elkezdjük kidagasztani, közben annyi langyos tejet adagolunk hozzá, hogy se túl kemény, se túl lágy ne legyen a tésztánk. „Selymesre” kidolgozzuk, majd letakarjuk, és meleg helyen ötven percig pihentetjük.

Közben elkészítjük a mártogatót. A zsírt felolvasztjuk, őrölt paprikát szórunk bele, meleg vízzel felengedjük. Egy teáskanál sóval jól kiforraljuk.

A megkelt tésztát lisztezett deszkára borítjuk, kézzel négyzet alakúra formázzuk, amit kicsit kinyújtunk, de maradjon kb. három centi vastag a tészta. Hosszú csíkokat vágunk belőle, ezeket megsodorjuk, kerek pereceket formázunk, amit sütőpapírral bélelt tepsibe helyezünk. Azonnal 180 fokra előmelegített sütőbe rakjuk, ott kb. 25 perc alatt elkészül.

Még forrón megforgatjuk a paprikás mártogatóban. Egy tálban hagyjuk lecsorogni róla a felesleges öntetet, és már fogyaszthatjuk is.

4.Kacsamell fasírt:

Hozzávalók: 1 kg bőrös kacsamell, 3 kisebb tojás, só, őrölt feketebors, 1 gerezd fokhagyma, diónyi vöröshagyma, 1 teáskanál őrölt paprika, 2 vastag szelet kenyér, sertészsír.

A kenyér héját leszedjük, a belét vízben megáztatjuk.

A kacsamell zsíros bőrét levágjuk, húsát lefejtjük a csontról. A kevésbé zsíros bőröket felkockázzuk, azt felhasználhatjuk az ételbe, a hússal együtt ledaráljuk.

A vöröshagymát megtisztítjuk, felkockázzuk, egy evőkanál zsíron megpároljuk.

Két tojást felverünk, beleöntjük a darált húsos edénybe, rátesszük az alaposan kicsavart kenyeret. A fokhagymát megtisztítjuk és rápréseljük. Fűszerezzük másfél teáskanál sóval, egy teáskanál őrölt borssal, egy teáskanál őrölt paprikával. Hozzáadjuk a párolt vöröshagymát és jó alaposan összegyúrjuk. Amennyiben túl laza lenne a massza, zsemlemorzsát adhatunk hozzá.

A tepsit zsírral kikenjük, ráhelyezzük a mellcsontot, arra visszapakoljuk a fűszerezett húst. Felvert tojással átkenjük, majd 180 fokra előmelegített sütőbe toljuk, itt egy óra alatt megsül. Közben olvasztott zsírral átlocsolhatjuk.

5. Körtés-diós kelt prósza :

Hozzávalók: 60 dkg liszt, 5 dl tej, 2 tojás, 3 púpos evőkanál cukor, csipetnyi só, 5 dkg margarin, 15 dkg cukros darált dió, 1 csomag vaníliás cukor, 5 dkg élesztő, 1 nagyobb körte.

Kevés langyos, cukros tejben felfuttatjuk az élesztőt.

Egy tálba beleütjük a tojásokat, habverővel kikeverjük, beleborítjuk a megkelt élesztőt, és továbbra is habverővel, felváltva adagoljuk hozzá a lisztet és a tejet. Addig verjük, amíg hólyagos, jól kidolgozott tésztát kapunk.

Egy normál méretű tepsit kizsírozunk. A körtét megtisztítjuk, kis hasábokra vágjuk.

A tésztát beleborítjuk a tepsibe, és elegyengetjük benne. A tetejébe beleszurkáljuk a körtét, gazdagon megszórjuk darált dióval, vaníliás cukorral.

Fél órán át meleg helyen pihentetjük, utána 180 fokra előmelegített sütőben bő húsz perc alatt megsütjük.

Ki kedvet kapott az látogasson el , a településre és tapasztalja meg vendégszeretetüket

 

Hozzászólások (0)