Belépés
Elfelejtettem a jelszavamat

Magyar recept gyűjtés Kisgyalán

2023-05-23

Kisgyalán Somogy megye keleti részén, Kaposvár és Dombóvár között helyezkedik el. Jó minőségű földjei minden időben meghatározták az itt élők foglalkozását.

A lakosság túlnyomórészt római katolikus, vallásukat a hazánkban egyedülálló, kétkörös alaprajzú, Szent Kereszt felmagasztalása templomban gyakorolhatják.

A község keleti határát végigkíséri a Hársasberki halastó. Az 1980-as években eredetileg víztározónak épült, ma horgászparadicsom. Kapitális méretű harcsa, és pontyfogásairól híres.

Az aktív civil szervezetek közül kameránk előtt bemutatkozott a Nőegylet, akik táncokat és színdarabokat adnak elő a helyi és környékbeli rendezvényeken.

A Kisgyalánért Egyesület asszonykórusa 2000 óta énekli a szülőktől, nagyszülőktől gyűjtött népdalokat. A kiváló minősítésű, sokoldalú csapat vidám jeleneteket is szívesen ad elő.

Tradícionális Kisgyaláni receptek :  Sonkás répa 

   Gombás, sajtos pulykamell toronyágyon, burgonyával

       Magyarborsos pogácsa

        Töltött sertéskaraj galuskával

         Almás, pudingos mákos guba

1. Sonkás répa : 

Hozzávalók: 1 nagy takarmányrépa, 1 vöröshagyma, 1 evőkanál őrölt paprika, 2 dl tejföl, 2 evőkanál liszt, 1 kg füstölt sonka, só, 1/2 dl étolaj.  

A sonkát felszeleteljük, majd kockákra vágjuk. Egy fazékban, vízzel felöntve puhulásig főzzük.

A répát megtisztítjuk, a végét levágjuk, mert az fás lehet. Egy nagyobb tálba hideg vizet borítunk, ebbe reszeljük le, így nem fog megbarnulni, szép fehér marad. A vizet leszűrjük róla, kinyomkodjuk belőle, és lobogó forró vízzel leforrázzuk. Ebben állni hagyjuk.

A vöröshagymát megtisztítjuk., szálasra vágva fél deci étolajon megsütjük. Amikor elkezd színesedni, teszünk rá egy evőkanál őrölt paprikát, majd ha kiadta a színét, egy deci vizet öntünk alá.

A megfőtt sonkát kiszedjük a vízből, és a fűszeres, hagymás alapba helyezzük. Összeforraljuk. Közben a répát leszűrjük, és azt is hozzáadjuk. Annyi vizet öntünk rá, hogy az ételt ellepje. Addig főzzük, amíg a répa megpuhul. Megkóstoljuk, csak akkor sózzuk, ha szükséges.

A tejfölt a liszttel simára keverjük. A sonkás répa levéből szedünk hozzá, azzal átmelegítjük, ezzel sűrítjük a főzeléket.

2.  Gombás, sajtos pulykamell toronyágyon, burgonyával :

Hozzávalók: 8 szelet pulykamell, 2 db zsemle, 4 dl tej, 3 tojás, só, őrölt feketebors, 20 dkg májkrém, 40 dkg gomba, 1 nagy vöröshagyma, őrölt paprika, 1 csokor petrezselyemzöld, 2 dl tejföl, 20 dkg trappista sajt, pár evőkanál zsemlemorzsa, 2 evőkanál sertészsír. Köret: 1 kg krumpli, 25 dkg margarin, 1 teáskanál őrölt paprika, só, őrölt feketebors, petrezselyemzöld.

A pulykamell szeleteket kiklopfoljuk, sózzuk, borsozzuk, lisztben átforgatjuk, és serpenyőben, forró olajban mindkét oldalukon fehéredésig sütjük. Kizsírozott tepsibe kiszedjük.

A vöröshagymát megtisztítjuk, felkockázzuk. Nagyobb részét a hús pecsenyelevében kisütjük. Szórunk rá egy teáskanál sót, hogy hamarabb összeessen a hagyma. A többi hagymát félretesszük a májas töltelékhez.

A megpárolódott hagymára ráborítjuk a szeletelt gombát, fűszerezzük egy teáskanál őrölt borssal, egy teáskanál őrölt paprikával, egy-két evőkanálnyi vizet öntünk alá, és sűrűre főzzük.

Közben a zsemléket tejbe beáztatjuk.

A krumplit megtisztítjuk, felkockázzuk. A petrezselymet finomra vágjuk.

A maradék hagymát finomra aprítjuk, és megsütjük. Két tojást felütünk, felhaboljuk, és a hagymára borítjuk. Kávéskanálnyi őrölt borssal, petrezselyemzölddel ízesítjük. A tűzről levéve hozzákeverjük a kinyomott zsemléket, a májkrémet, egy teáskanál őrölt paprikát, és egy nyers tojást. Alaposan összedolgozzuk. Annyi zsemlemorzsát adjunk hozzá, hogy összeálljon.

A krumplihoz sós vizet forralunk, ebben pár percig főzzük, majd leszűrjük, és margarinban színesre sütjük. Egy teáskanál őrölt borssal, ugyanannyi őrölt paprikával és finomra vágott petrezselyemzölddel fűszerezzük.

A tepsibe helyezett pulykaszeletekre először a májas, majd a gombás töltelékből rakunk egy-egy púpos evőkanálnyi adagot. A sajtot lereszeljük, tejföllel kikeverjük, csipetnyi borssal ízesítjük, ez kerül a hústornyok tetejére.

Alufóliával lefedve, 180 fokon addig sütjük, amíg a hús megpuhul. Ekkor a fóliát leszedjük róla, és szép színesre pirítjuk. A burgonyával együtt tálaljuk.

3. Magyarborsos pogácsa:

Hozzávalók: 50 dkg liszt, 15 dkg sertészsír, 1 kefir, 3 evőkanál tejföl, 2 csapott teáskanál só, fél sütőpor, 1 mokkáskanál őrölt feketebors, 1 tojás a kenéshez.

Egy tálba beleöntjük a lisztet, elkeverjük benne a sütőport, hozzáadjuk a zsírt, a kefirt, a tejfölt, szórunk bele borsot, sót, és az egészet összegyúrjuk.

Hét cipót alakítunk belőle, ezeket a szokásosnál nagyobb, kör alakú pogácsáknak kisodorjuk.

Késsel berácsozzuk a tetejét, majd felvert tojással átkenjük.

Előmelegített sütőben, 180 fokon, 35-40 percig sütjük. Akkor lesz jó, amikor már szép pirosak a pogácsák.

Több napig eltartható, ízletes pogácsa, tartalmas levesek mellé, de önmagában is kiváló.

4. Töltött sertéskaraj galuskával:

Hozzávalók: 5 szelet sertéskaraj, 2 fej vöröshagyma, 4 gerezd fokhagyma, 30 dkg gomba, 30 dkg csirkemáj, étolaj, só, őrölt feketebors, őrölt paprika, majoranna, 2 babérlevél, 1 tojás, 2 dl tejföl, 1 evőkanál liszt. Galuska: 2 tojás, só, víz, 20 dkg liszt, 1 evőkanál búzadara.

A karajszeleteket kiklopfoljuk, átsózzuk. A vöröshagymát, fokhagymát megtisztítjuk, felkockázzuk. A csirkemájat lekaparjuk, a tisztított gombát kis kockákra vágjuk.

Kevés étolajon elkezdjük sütni a vöröshagyma, és a fokhagyma kétharmad részét. Hozzáadjuk a csirkemájat, a gombát, majd enyhén sózzuk, egy kávéskanál őrölt borssal, egy púpos evőkanál őrölt paprikával, teáskanálnyi majorannával fűszerezzük, majd egy tojást ütünk rá, ezzel összefogjuk. Kihűtjük.

A májas-gombás töltelékkel átkenjük a karajszeleteket, két oldalukon kissé behajtjuk, feltekerjük, és hústűvel rögzítjük.

Pörkölt alapot készítünk. A félretett vöröshagymát és fokhagymát étolajon megpirítjuk, szórunk rá egy púpos teáskanál őrölt paprikát, felengedjük egy deci vízzel, sózzuk, borsozzuk, két babérlevelet dobunk bele. Összeforraljuk, majd hozzáadjuk a megmaradt gombát, és rövid idő múlva belehelyezzük a húsokat. Amennyiben szükséges, a levét vízzel pótoljuk, és egy-másfél óráig főzzük.

Közben a galuskának sós vizet melegítünk. A hozzávalókat összekeverjük, majd a forró vízbe beleszaggatjuk. Hideg vízzel leöblítjük.

Habarást készítünk. Először a lisztet kevés vízzel simára keverjük. A megfőtt húsokat a gombás szószból kiszedjük, és besűrítjük a lisztes habarékkal. Elkeverjük, majd beleborítjuk a tejfölt, azzal együtt kiforraljuk.

A karajtekercsekből a hústűket kiszedjük, és a sűrű szaftba visszahelyezzük.

Galuskával tálaljuk.

5. Almás, pudingos mákos guba :

Hozzávalók: (20×30-as sütőformához) 8 db szikkadt kifli, 2 közepes alma, 1 liter tej, 2 db tojássárgája, 2 csomag vaníliás cukor, 25 dkg darált mák, 20 dkg cukor, margarin a forma kikenéséhez és a guba tetejére. Puding: 1 csomag vaníliás pudingpor, 7 dl tej, 2 evőkanál cukor.

A kifliket ujjnyi vastagra felszeleteljük. A tejet meglangyosítjuk. A tojások sárgájához három evőkanál tejet, és két vaníliás cukrot keverünk. Ezt a többi tejhez adjuk, és kevergetve felforraljuk.

Az almát kicsumázzuk, és a héjával együtt vékony szeletekre vágjuk. A mákot a cukorral összekeverjük. A tálat vastagon kikenjük margarinnal.

Az alsó sorba lerakunk annyi kiflikarikát, amennyi csak elfér benne. Ezt gazdagon megszórjuk cukros mákkal, meglocsoljuk néhány merőkanál tojásos tejjel, majd almadarabkákat helyezünk rá, és újra folytatjuk a rétegezést. Kifli, mák, tej, alma, utolsó sorba pedig kifli, mák és a maradék tej következik. Tetejére kis margarin darabkákat morzsolunk, és 180 fokra előmelegített sütőben addig sütjük, amíg a kifli teteje színes lesz, ez kb. 20-25 perc.

Kicsit hűtjük, utána nagy kockákra vágjuk.

A pudinghoz a port kevés tejjel és két evőkanál cukorral elkeverjük. A többi tejet felforraljuk, és a kikevert porral forralásig főzzük.

Tálalásnál a guba mellé pudingot kanalazunk.

 

 

Hozzászólások (0)