Belépés
Elfelejtettem a jelszavamat

Magyar recept gyűjtés Győrzámoly

2023-05-30

Győrzámoly Győr-Moson-Sopron megyében, az Alsó-Szigetközben, a Duna partján, Győr közelében fekvő község.

Ma álló barokk stílusú, Szent László tiszteletére szentelt temploma 1779-ben épült. A templom és berendezése is műemléki védelem alatt áll.

Győrzámoly Falumúzeumát 1987-ben adták át, amelyet műsorunkban is bemutatunk.

A Mosolyország Színkör amatőr, de lelkes színtársulata az arany minősítéssel elismert „A helység kalapácsa” című darabból adott elő egy zenés részletet.

Kirándulók, sportolók, horgászok figyelmébe ajánljuk Győrzámoly Duna partját, amely minden évszakban kellemes időtöltést ígér.

A következő Magyar ételek készűlnek Győrzámolyon

·         Szíve-nyelve leves

·         Kukoricagombóc túróval

·         Rakott csirkemell

·         Részeges pogácsa

·         Szigetközi diós kifli

1. Szíve-nyelve leves : 

Hozzávalók: 80 dkg sertésszív és nyelv, 3 nagy vöröshagyma, 3 gerezd fokhagyma, só, 1 púpos teáskanál őrölt bors, 1 csapott evőkanál mustár, 3 babérlevél, 2 evőkanál sertészsír, 1,5 kg krumpli, 3 púpos teáskanál őrölt paprika, 2 tv-paprika, 2 paradicsom, 3 dl tejföl.

A húsokat átmossuk, megtisztítjuk, jó mélyen beirdaljuk, de nem vágjuk teljesen át. Alaposan besózzuk, négy-ötször annyi sóval, mint amikor csak ízesítjük az ételt. Tálba helyezzük, és abban három-négy napig állni hagyjuk, közben néhányszor átforgatjuk. Levet fog engedni, azt rajta hagyjuk. Nem szükséges hűtőszekrénybe tenni, elegendő egy hűvös kamrában tárolni.

Amikor lejárt a pácolási idő, a sót jó alaposan, több vízzel lemossuk róla, az utolsóban húsz percig áztatjuk. Ezután leöntjük, majd a szíveket és nyelveket az irdalások mentén átvágjuk, és kisebb kockákra aprítjuk, hogy könnyebben főjön.

A hagymákat, paprikát és paradicsomot is felaprítjuk.

Egy fazékban három evőkanál zsírt olvasztunk, ráborítjuk a hagymát, és megsütjük benne.

Közben megtisztítjuk a krumplit, akkora kockákra vágjuk, mint a húst.

Az átsült hagymára rászórjuk a paprikát, és hozzákeverjük a húst. Beleborítjuk a paradicsomot, paprikát, fokhagymát. Felöntjük vízzel, fűszerezzük őrölt borssal, mustárral és babérlevéllel. Amennyiben a szívet és nyelvet jól áztattuk ki, sózást nem igényel, de ha mégis, akkor azt is adunk hozzá. Fedő alatt két-három órán át főzzük, idő közben az elfőtt levet vízzel pótoljuk.

Amikor megfőtt, másfél liter vízzel felöntjük, majd beletesszük a krumplit. Átkeverjük, és azzal együtt készre főzzük.

Ezután tejföllel összeforraljuk, és tálaljuk.

2.  Kukoricagombóc túróval : 

Hozzávalók: 2 evőkanál kukoricadara, 6 evőkanál kukoricaliszt, 25 dkg túró, só, 1 tojás sárgája, 1,5-2 dl víz, 2,5 dl tejföl, 10 dkg füstölt szalonna, 1 evőkanál zsír, 10 dkg póréhagyma, 1 teáskanál méz, 3 dkg vaj.

A darát és lisztet apránként kevés vízzel elkeverjük, abban tíz percig állni hagyjuk.

Villával összetörjük benne a túrót, a tojás sárgáját, és kávéskanálnyi sóval kikeverjük. Állni hagyjuk, hadd dagadjon a dara.

Közben a szalonnát csíkokra vágjuk, serpenyőben kevés zsíron színesre sütjük.

Egy másik edényben vajon megpároljuk a karikákra vágott póréhagymát, majd megcsurgatjuk kevés mézzel, és összemelegítjük vele.

Vizet forralunk. Ebbe is teszünk kevés sót, és a vizes kézzel formázott kisebb gombócokat lassú tűzön, kb. tíz perc alatt készre főzzük benne.

Tálalásnál a leszűrt gombócok mellé tejfölt, szalonnát és hagymát kínálunk.

A kukoricagombóc fogyasztható húsételekkel köreteként is, de más feltéttel is készíthetjük. Gyerekek kedvelik az édes változatát kakaósan, fahéjasan, vagy akár lekvárosan is.

3. Rakott csirkemell: 

Hozzávalók: 1 kg burgonya, 6 szelet csirkemell, 3 tojás, 4 evőkanál liszt, 3 evőkanál tejföl, 4 gerezd fokhagyma, 1 csokor petrezselyemzöld, 15 dkg sajt, só, őrölt feketebors.

A krumplit megtisztítjuk, vékony karikákra vágjuk, és besózzuk. A csirkemellekből szeleteket készítünk. Ezeket is átsózzuk, és állni hagyjuk, amíg az öntet elkészül.

A tojásokat felütjük, kevés sóval felverjük, hozzáadjuk a tejfölt, belenyomjuk a tisztított fokhagymát, az apróra vágott petrezselyemzöldet, és ízesítjük kávéskanálnyi őrölt feketeborssal.

Sütőfóliával kibélelt kisebb tepsi alját beborítjuk krumplival. A csirkemelleket átforgatjuk lisztben, majd a petrezselymes mártásban, és a burgonyára pakoljuk. Újra krumpli réteg, és hússzeletek következnek. Befedjük a maradék krumplival, rálocsoljuk a mártást, és reszelt sajttal gazdagon megszórjuk.

190 fokos sütőben, alufóliával letakarva negyven percig sütjük.

Kockákra vágva kínáljuk.

4.Részeges pogácsa: 

Hozzávalók: 70 dkg liszt, 5 dkg élesztő, 3 tojás sárgája, 1 teáskanál cukor, só, 5 dl tej, 3 evőkanál pálinka, vagy rum, 30 dkg margarin. Tetejére 1 tojás, napraforgómag, szezámmag és reszelt sajt.

A tejet meglangyosítjuk, kiveszünk belőle egy kis pohárral, cukrot szórunk bele, rámorzsoljuk az élesztőt, és megvárjuk, míg megkel.

A lisztbe púpos evőkanálnyi sót szórunk, hozzáadjuk a tojások sárgáját, a pálinkát és a felfutott élesztős tejet. Langyos tejjel kidolgozzuk a tésztát. Akkor jó, ha elválik a táltól, és szépen hólyagosodik. Ekkor körbelisztezzük, konyharuhával letakarjuk, és langyos helyen fél óráig kelesztjük.

Amikor szépen megszaporodott a tésztánk, lisztezett deszkán olyan vékonyra sodorjuk, amilyenre lehet. Puha margarinnal átkenjük, és a szokásos módon hajtogatjuk: alulról felfelé, fölülről lefelé. A hajtásokat is átkenjük zsiradékkal. Ezután oldalról feltekerjük és újabb húsz percig pihentetjük.

Ezt a műveletet még kétszer megismételjük.

A harmadik hajtogatás és pihentetés után már csak annyira sodorjuk ki, hogy szép vastag maradjon a tészta. Késsel bekockázzuk, közepes méretű szaggatóval kiszúrjuk, kézzel megsodorjuk a pogácsák oldalát, hogy még magasabbak legyenek. Tepsibe helyezzük, ott is tíz percet állni hagyjuk.

Ezután átkenjük tojással, megszórjuk magokkal és reszelt sajttal.

180 fokra előmelegített sütőben húsz perc alatt szép pirosra sülnek a pogácsák. Amennyiben jól dolgoztunk, szépen megdőlnek, ettől lesznek „részegesek”.

5. Szigetközi diós kifli: 

Hozzávalók: (4 rúd, rudanként 16-17 kifli) 50 dkg liszt, 20 dkg sertészsír, csipetnyi só, 4 tojás sárgája, 2 dl tejföl. Hab: 4 tojás fehérje, 20 dkg kristálycukor, 3 evőkanál baracklekvár, 30 dkg darált dió. A tészta kenéséhez 2 evőkanál sertészsír, liszt. A szóráshoz porcukor.

A lisztet átszitáljuk. Csipetnyi sót, zsírt, négy tojás sárgáját teszünk bele. Összekeverjük, és annyi tejföllel gyúrjuk össze, hogy összeálljon, jól sodorható legyen a tészta. Gyúródeszkán is alaposan átdolgozzuk, majd négyfelé vágjuk. Letakarjuk, és addig pihentetjük, amíg a töltelék elkészül.

A tojások fehérjét csipetnyi sóval habbá verjük, apránként hozzáadjuk a cukrot, és amikor már jó kemény a hab, beleforgatjuk a lekvárt, majd a diót is.

A tésztákat egyenként levestészta vékonyságúra sodorjuk. Olvasztott zsírral meglocsoljuk, elkenjük rajta, liszttel megszórjuk, majd feltekerjük, mint a kalácsot.

Sütőpapírral kibélelünk egy tepsit.

A rudakat két centis darabkákra elvágjuk, ezeket egyenként négyzet alakúra, vékonyra sodorjuk. Közepükbe egy-egy kis evőkanálnyi tölteléket halmozunk, majd kifli alakot formázunk belőlük, és tepsibe helyezzük.

Kétszáz fokra előmelegített sütőben 10-15 perc alatt megsütjük.

Még melegen megszórjuk porcukorral.

A diós kifli sokáig eláll, egy hétig is puha marad.

Ki kedvet kapott az látogasson el a településre és ismerje meg szépségeit, és vendégszeretetét.

 

Hozzászólások (0)