Belépés
Elfelejtettem a jelszavamat

Magyar recept gyűjtés Foktő

2023-05-31

Foktő Bács-Kiskun megyében, közvetlenül a Duna mellett, Kalocsa közelében található. Református egyháza már 1620-ban létezett, templomukat Hild József tervezte. Római katolikus egyháza 1762-ben alakult, templomának védőszentje csodatévő Szent Gergely.

Fazekas Margit festő Foktőn él, és alkot. Szűkebb hazájában, de a településen kívül, külföldön is több helyen nagy sikerrel szerepelt már kiállításaival.

A Foktői Hagyományőrző Néptáncegyüttes baráti társaságból alakult, eleinte csak saját örömükre táncoltak, de hamarosan közönség előtt is felléptek, azóta fesztiválok, falunapok, környékbeli rendezvények népszerű előadói.

Tradicionális Foktői receptek : 

  Sóba-lébe krumplileves

·         Tépkedős krumplis pogácsa

·         Hússal káposzta

·         Kőtt, sós túrós rétes

          Rakott tészta

1. Sóba-lébe krumplileves : 

Hozzávalók: 4 nagyobb krumpli, 2 vöröshagyma, 2 nagy sárgarépa, 2 petrezselyemgyökér, 1 csokor petrezselyemzöld, 1 nagy paradicsom, 1 tv-paprika, 1 csípős paprika, 3 gerezd fokhagyma, 1 púpos evőkanál őrölt paprika, só. Csipetke: 1 tojás, liszt.

A zöldségeket megtisztítjuk. A vöröshagymát felkockázzuk, és két liter forró vízbe feltesszük főni. A sárgarépát, petrezselymet vékonyabb hasábokra, a krumplit kisebb kockákra vágjuk. A paprikát kicsumázzuk, majd négyfelé szeleteljük, a paradicsomot cikkekre, a fokhagymát kettévágjuk.

Az összes zöldséget belepakoljuk a levesbe, majd megsózzuk, és addig főzzük, amíg minden megpuhul.

Közben elkészítjük a csipetkét. Három marék lisztet átszitálunk. Beleütünk egy tojást, és összegyúrjuk vele. Amikor jól kidolgoztuk, darabokra vágjuk, ezeket kézzel ellapítjuk, és kicsipkedjük.

A megfőtt levest őrölt paprikával összeforraljuk, majd a csipetkét is belefőzzük.

A sóba-lébe krumplileves könnyű, böjti étel, de a beteg, vagy másnapos gyomornak is jót tesz.

2. Tépkedős krumplis pogácsa: 

Hozzávalók: (2 normál tepsihez) 1 kg krumpli, 3 púpos evőkanál sertészsír, 1 evőkanál só, 30-40 dkg liszt. Tetejére olvasztott zsír, kínáláshoz tejföl.

A krumplit héjában megfőzzük. Hűlni hagyjuk, majd meghámozzuk, krumplinyomóval áttörjük. Eldolgozzuk benne a zsírt, megsózzuk.

Két tepsit kizsírozunk, a tésztát elfelezzük, és a tepsik aljában kb. egy centi vastagra szétnyomkodjuk.

Olvasztott zsírral átkenjük, késsel bevagdossuk a tetejét, majd előmelegített sütőben színesre sütjük.

Akár a tepsiből is ki lehet tépkedni, de kitehetjük egy tálcára is. Levesek mellé, vagy borkorcsolyának nagyon finom, gyors, olcsó étel.

3.  Hússal káposzta: 

Hozzávalók: (8 főre) 2 kg savanyú káposzta, 2 kg vegyes hús (nyers csülök, füstölt pörc, füstölt sonka) 2 cseresznye paprika, 2 vöröshagyma, 3 gerezd fokhagyma, 2 dl paradicsomlé, 2 púpos evőkanál sertészsír, 2 evőkanál őrölt paprika, 15-20 dkg tarhonya, só, 2 teáskanál őrölt feketebors.

A füstölt húsokat előző este beáztatjuk, a savanyú káposztát több vízben kimossuk. A füstölt húsokat szeletekre, a csülköt nagyobb darabokra vágjuk.

Nagyobb lábast használunk, ezt kizsírozzuk. Az alját beterítjük egy sor káposztával. Rápakoljuk a füstölt dolgokat, majd letakarjuk káposztával. Következik a nyers csülök, ezt egy csapott evőkanál sóval megszórjuk, majd befedjük a maradék káposztával. Őrölt borsot szórunk rá, beleborítjuk a paradicsomlevet, ezután rántást készítünk.

A fokhagymát és vöröshagymát megtisztítjuk. A fokhagymát az étel tetejére aprítjuk. A vöröshagymát felkockázzuk, púpos evőkanálnyi sertészsírban színesre sütjük. Őrölt paprikával színesítjük, és ezt is ráborítjuk a káposztára. Felöntjük annyi vízzel, hogy szinte ellepje a lábas tartalmát, és fedő alatt, lassú tűzön két és fél órán át rotyogtatjuk.

Amikor már majdnem elkészült, ráborítjuk a tarhonyát, fakanállal belenyomkodjuk, cseresznyepaprikát dobunk mellé, és azzal együtt, kb. fél óra alatt készre főzzük.

Kenyérrel és tejföllel tesszük az asztalra.

4. Kőtt, sós túrós rétes: 

Hozzávalók: (2 nagyobb sütőtepsi réteshez) 1 kg liszt, 5 dkg élesztő, 7 dl tej, 2 dl víz, csipetnyi cukor, 1 púpos teáskanál só, kis diónyi zsír. Töltelék: 1,2 kg túró, 5 tojás, 3 dl tejföl, 2 evőkanál só, 3 evőkanál búzadara, 1 púpos evőkanál liszt. A szóráshoz liszt, a locsoláshoz 2 púpos evőkanál sertészsír, 2 dl tejföl.

A tejet és vizet meglangyosítjuk. Egy decit kiveszünk belőle, ebbe kevés cukrot szórunk, és belemorzsoljuk az élesztőt.

A lisztet átszitáljuk, sóval összekeverjük. Közepébe mélyedést készítünk, ebbe borítjuk az élesztős tejet. Megszórjuk liszttel, és kelni hagyjuk.

Amikor felfutott, a többi vizes tejjel kidagasztjuk a tésztát. Amikor már kezd simulni, a zsírt is beledolgozzuk. Lágy tésztát készítünk, akkor lesz jó, amikor már hólyagos.

Lisztezett deszkán két cipót alakítunk belőle, ezeket kicsit megsodorjuk, majd konyharuhával letakarjuk, és addig pihentetjük, amíg elkészítjük a tölteléket.

A túrót összetörjük, elkeverjük tejföllel, liszttel, búzadarával, sóval és a felvert tojásokkal.

A tepsiket kizsírozzuk.

Két evőkanál zsírt olvasztunk, két deci tejföllel összemelegítjük.

Az asztalt abrosszal leterítjük, megszórjuk liszttel, az egyik tésztát kezünkben kicsit széthúzzuk. Rátesszük az asztalra, és körbe-körbe járva vékonyra húzzuk rajta a rétest. A széleit is kihúzzuk, de nem gombolyítjuk le. Megszórjuk sóval, tejfölös zsírral meglocsoljuk, a négy szélét felhajtjuk, azt is megpöttyözzük zsírral. A töltelék felének nagyobbik hányadát a tészta alsó felére, széles sorban felhalmozzuk, felette elszórjuk a maradékot, és az abrosz segítségével felhajtjuk a rétest.

Háromfelé vágva helyezzük tepsibe. Letakarjuk, és ott min. húsz percig kelesztjük. A másik rudat ugyanígy készítjük el.

A megkelt tésztát tejfölös zsírral átkenjük, úgy tesszük az előmelegített sütőbe. Harminc-negyven perc alatt szép színesre sütjük.

A tepsiben hűlni hagyjuk, utána szépen szeletelhető. Két napig is puha marad.

5. Rakott tészta: 

Hozzávalók: Tészta: 40 dkg liszt, 1 tojás, víz. Töltelék: 20 dkg darált mák, 20 dkg darált dió, 20 dkg cukor, 5 púpos evőkanál szilvalekvár, 5 púpos evőkanál baracklekvár, 2 evőkanál sertészsír, 3,5 dl tejföl, só.

Elkészítjük a tésztát. A lisztet a tojással és annyi vízzel kidolgozzuk, hogy gyúrható, kemény tésztát nyerjünk. Gyúródeszkán is jól kidolgozzuk, majd félretesszük pihenni.

A mákot és a diót tíz-tíz deka cukorral összekeverjük. A zsírt megolvasztjuk, és tejföllel elkeverjük. A lábast kizsírozzuk.

A tésztát kétfelé választjuk, az egyiket olyan vékonyra sodorjuk, ahogy a metéltnek szoktuk. Sodrófára tekerjük, azon hosszában elvágjuk, azt is elfelezzük, és keskenyebb metéltet készítünk belőle. Ezt forró, sós vízben kifőzzük. Leszűrjük, átöblítjük, és kevés zsírral elkeverjük.

A másik tésztát akkorára nyújtjuk, hogy ki tudjuk vele bélelni a lábasunkat, és még a tetejét is be tudjuk vele fedni. Sodrófára tekerve könnyebben rá tudjuk helyezni. Megigazítjuk rajta, óvatosan belenyomkodjuk a lábas aljába vigyázva, hogy ne szakadjon el. Meglocsoljuk tejfölös zsírral, és a kifőtt tészta egyharmadát belepakoljuk. Erre kerül a cukros mák, majd a szilvalekvár. Újabb sor tészta következik, rászórjuk a cukros diót és a baracklekvárt. Befedjük tésztával, azt tejfölös zsírral locsoljuk, és felhajtjuk rá a tészta széleit. Ezeket is megkenjük tejfölös zsírral.

Előmelegített sütőben kb. 35-40 percig sütjük. Kicsit hűlni hagyjuk, utána tálcára boríthatjuk, de szebben szeletelhető, ha teljesen kihűtjük.

Tortaszeletekre vágva kínáljuk.

Ha kedvet kaptak látogassanak el a településre és ismerjék meg vendégszeretetüket .

Hozzászólások (0)